Մեկնարկել է «Հայաստանի վարպետ» մրցույթի առաջադրումների փուլը
Մայիսի 20-ին մեկնարկում է «Հայաստանի վարպետ» մրցույթի առաջադրումների փուլը: Մրցույթի կայքում https://www.varpetarmenia.am/ շուրջ մեկ ամիս տևած առցանց քվեարկության արդյունքներով արդեն որոշվել են այն 12 արհեստագործական ուղղությունները, որոնցով անցկացվելու է մրցույթը:
Այդ ուղղություններն են.
- Գինեգործ
- Գորգագործ
- Դերձակ
- Զարդագործ
- Զոդող
- Խոհարար
- Կահույքագործ
- Կոշկակար
- Հրուշակագործ
- Ավտոմեխանիկ
- Նվագարանագործ
- Պատշար
Հայաստանի և Արցախի վարպետները (23 տարեկան և բարձր), որոնց գործունեությունը համընկնում է վերոնշյալ 12 ուղղությունների հետ, այսօրվանից կարող են առաջադրվել՝ https://www.varpetarmenia.am/ կայքի միջոցով:
Առաջադրումը կատարվելու է հետևյալ եղանակով. կայքում ընտրելով «Դառնալ մասնակից» կոճակը, անհրաժեշտ է լրացնել հարցաթերթիկ և ներբեռնել վարպետի գործունեության մասին կարճ տեսանյութ (ցանկացած ձևաչափի): Ինքնաառաջադրվել կարող են ինչպես վարպետները, այնպես էլ քաղաքացիները կարող են առաջադրել իրենց ծանոթ վարպետներին: Նրանք, ովքեր դժվարություն կունենան հարցաթերթիկը լրացնելու կամ տեսանյութի հարցում՝ կարող են զանգահարել +374 77 733 551 հեռախոսահամարով, նամակ ուղարկել [email protected] հասցեին կամ մրցույթի ֆեյսբուքյան էջին՝ https://www.facebook.com/best.varpet:
Բացի այդ, մրցույթի տարբերանշանով շրջիկ ավտոմեքենան՝ վարպետամոբիլը, մայիսի 30-ից կշրջի բոլոր մարզերում՝ տեղեկացնելով մրցույթի մասին և օգնելով առաջադրվել մրցույթի հավակնորդներին:
Առաջադրումների փուլը կավարտվի հունիսի 30-ին: Դրանից հետո մասնագիտական ընտրող հանձնաժողովը, ստացված տեղեկատվության հիման վրա, կընտրի վերոնշյալ 12 ուղղություններից երկուական լավագույն թեկնածուների, որոնք էլ կանցնեն մրցույթի հաջորդ փուլ: Մրցույթի երկրորդ փուլն անցակցվելու է «Արմենիա» հեռուստատեսությամբ՝ հեռուստաշոուի ձևաչափով, որի ընթացքում 24 մասնակիցներից կընտրվեն 12 հաղթողները՝ ամեն ուղղությունից մեկական վարպետ:
Մրցույթի հաղթողները կարժանան «Հայաստանի վարպետ» մրցանակի, դրամական պարգևի (3 մլն ՀՀ դրամ) և աջակցություն կստանան մրցույթի գործընկերների կողմից։
Նախատեսվում է, որ մրցույթը կդառնա ամենամյա: Մրցութային ուղղությունները հանրային քվերակությունների միջոցով ամեն տարի կարող են փոխվել: Բացի այդ, ամեն տարի մայիսին Գյումրիի Բարեկամության զբոսայգում կանցկացվի Վարպետների փառատոն, որին մասնակցություն կունենան ինչպես մրցույթի հաղթող վարպետները, այնպես էլ նախորդ փուլերի մասնակիցները։
Մրցույթի կազմակերպիչները համագործակցելու են հանրապետության բոլոր մարզերի ու համայնքների հետ՝ ընտրելու և ներգրավվելու համար լավագույն վարպետներին:

Стартовал номинационный этап конкурса «Мастер Армении»
20 мая, стартовал этап подачи заявок конкурса «Мастер Армении». По результатам онлайн-голосования на сайте конкурса https://www.varpetarmenia.am/, которое длилось около месяца, уже определены 12  направлений рабочих профессий, по которым будет проходить конкурс.
Направления следующие:
1. Автомеханик
2. Винодел
3. Изготовитель музыкальных инструментов
4. Каменщик
5. Ковроткач
6. Кондитер
7. Мебельщик
8. Обувщик
9. Повар
10. Сварщик
11. Швея
12. Ювелир
Мастера Армении и Арцаха (от 23 лет и старше), чья деятельность совпадает с вышеупомянутыми 12 направлениями, с сегодняшнего дня могут быть номинированы через сайт https://www.varpetarmenia.am/.
Прием заявок будет проходить следующим образом: нажав на сайте кнопку «Стать участником», необходимо заполнить анкету и загрузить короткий видеоролик о деятельности мастера (любого формата). Подавать заявки могут как сами мастера, так и другие граждане могут номинировать знакомых мастеров. Те, у кого возникнут трудности с заполнением анкеты или видео, могут позвонить по номеру +374 77 733 551, отправить электронное письмо по адресу [email protected] или написать на странице конкурса в Facebook: https://www.facebook.com/best.varpet.
Кроме того, передвижной автомобиль с логотипом конкурса (варпетомобиль) с 30 мая начнет курсировать по всем областям, информируя о проведении конкурса и помогая в процессе подачи заявок на участие в конкурсе.
Этап подачи заявок завершится 30 июня. После этого профессиональная Отборочная комиссия на основании собранных заявок выберет по два лучших кандидата по каждому из вышеперечисленных 12 направлений, которые пройдут в следующий этап конкурса. Второй этап конкурса пройдет совместно с телеканалом «Армения» в формате телешоу, в ходе которого из 24 финалистов будут выбраны 12 победителей, по одному мастеру из каждого направления.
Победители конкурса будут награждены титулом «Мастер Армении», получат денежный приз (3 млн драмов РА) и поддержку от партнеров конкурса.
Предполагается, что конкурс станет ежегодным. Направления конкурса могут меняться каждый год путем общественного голосования. Кроме того, каждый год в мае в Парке дружбы в Гюмри будет проходить Фестиваль мастеров, в котором примут участие как мастера-победители конкурса, так и участники предыдущих этапов.
Организаторы конкурса будут сотрудничать со всеми регионами и общинами республики для отбора и привлечения лучших мастеров.