Մեկնարկել է «Հայաստանի վարպետ» մրցույթի առաջադրումների փուլը
Մայիսի 20-ին մեկնարկում է «Հայաստանի վարպետ» մրցույթի առաջադրումների փուլը: Մրցույթի կայքում https://www.varpetarmenia.am/ շուրջ մեկ ամիս տևած առցանց քվեարկության արդյունքներով արդեն որոշվել են այն 12 արհեստագործական ուղղությունները, որոնցով անցկացվելու է մրցույթը:
Այդ ուղղություններն են.
- Գինեգործ
- Գորգագործ
- Դերձակ
- Զարդագործ
- Զոդող
- Խոհարար
- Կահույքագործ
- Կոշկակար
- Հրուշակագործ
- Ավտոմեխանիկ
- Նվագարանագործ
- Պատշար
Հայաստանի և Արցախի վարպետները (23 տարեկան և բարձր), որոնց գործունեությունը համընկնում է վերոնշյալ 12 ուղղությունների հետ, այսօրվանից կարող են առաջադրվել՝ https://www.varpetarmenia.am/ կայքի միջոցով:
Առաջադրումը կատարվելու է հետևյալ եղանակով. կայքում ընտրելով «Դառնալ մասնակից» կոճակը, անհրաժեշտ է լրացնել հարցաթերթիկ և ներբեռնել վարպետի գործունեության մասին կարճ տեսանյութ (ցանկացած ձևաչափի): Ինքնաառաջադրվել կարող են ինչպես վարպետները, այնպես էլ քաղաքացիները կարող են առաջադրել իրենց ծանոթ վարպետներին: Նրանք, ովքեր դժվարություն կունենան հարցաթերթիկը լրացնելու կամ տեսանյութի հարցում՝ կարող են զանգահարել +374 77 733 551 հեռախոսահամարով, նամակ ուղարկել [email protected] հասցեին կամ մրցույթի ֆեյսբուքյան էջին՝ https://www.facebook.com/best.varpet:
Բացի այդ, մրցույթի տարբերանշանով շրջիկ ավտոմեքենան՝ վարպետամոբիլը, մայիսի 30-ից կշրջի բոլոր մարզերում՝ տեղեկացնելով մրցույթի մասին և օգնելով առաջադրվել մրցույթի հավակնորդներին:
Առաջադրումների փուլը կավարտվի հունիսի 30-ին: Դրանից հետո մասնագիտական ընտրող հանձնաժողովը, ստացված տեղեկատվության հիման վրա, կընտրի վերոնշյալ 12 ուղղություններից երկուական լավագույն թեկնածուների, որոնք էլ կանցնեն մրցույթի հաջորդ փուլ: Մրցույթի երկրորդ փուլն անցակցվելու է «Արմենիա» հեռուստատեսությամբ՝ հեռուստաշոուի ձևաչափով, որի ընթացքում 24 մասնակիցներից կընտրվեն 12 հաղթողները՝ ամեն ուղղությունից մեկական վարպետ:
Մրցույթի հաղթողները կարժանան «Հայաստանի վարպետ» մրցանակի, դրամական պարգևի (3 մլն ՀՀ դրամ) և աջակցություն կստանան մրցույթի գործընկերների կողմից։
Նախատեսվում է, որ մրցույթը կդառնա ամենամյա: Մրցութային ուղղությունները հանրային քվերակությունների միջոցով ամեն տարի կարող են փոխվել: Բացի այդ, ամեն տարի մայիսին Գյումրիի Բարեկամության զբոսայգում կանցկացվի Վարպետների փառատոն, որին մասնակցություն կունենան ինչպես մրցույթի հաղթող վարպետները, այնպես էլ նախորդ փուլերի մասնակիցները։
Մրցույթի կազմակերպիչները համագործակցելու են հանրապետության բոլոր մարզերի ու համայնքների հետ՝ ընտրելու և ներգրավվելու համար լավագույն վարպետներին:

The nomination stage of the “Armenian Master” contest has started
The nomination stage of the “Armenian Master” contest started on May 20. According to the results of the online voting on the contest website https://www.varpetarmenia.am/ lasted for about a month, the 12 fields of vocational professions through which the contest will be held have already been determined.
Those fields are:
1. Auto Mechanic
2. Baker
3. Bricklayer
4. Carpet weaver
5. Cook
6. Furniture maker
7. Jeweler
8. Musical instrument maker
9. Sewer
10. Shoemaker
11. Welder
12. Winemaker
The masters of Armenia and Artsakh (23 years old and older), whose activities coincide with the above-mentioned 12 directions, can be nominated from today through the website https://www.varpetarmenia.am/.
The nomination will be done as follows: by selecting the “Become a participant” button on the website, you need to fill out a questionnaire and upload a short video about the master’s activity (in any format). Both masters and citizens can nominate their familiar masters. Those who have difficulties in filling out the questionnaire or with video can call +374 77 733 551, send an email to [email protected] or the Facebook page of the contest: https://www.facebook.com/best.varpet.
In addition, the mobile car with the logo of the contest (varpetmobile), will travel in all regions from May 30, informing about the contest and helping the candidates nomination.
The nominations stage will end on June 30. After that, the professional Election committee, based on the applications received, will select the two best candidates from each of the above-mentioned 12 field, who will pass to the snext stage of the contest. The second stage of the contest will be held with “Armenia TV” in the format of a TV-show, during which 12 winners will be selected from 24 finalists, one master from each field.
The winners of the competition will be awarded the “Armenian Master” title, a monetary reward (3 million AMD) and will be supported by the partners of the contest.
It is planned that the contest will become annual. The competition directions can be changed every year through public voting. Besides, every year in May, a Festival of Masters will be held in Gyumri Friendship Park, in which both the winning masters of the contest and the participants of the previous stages will take part.
The organizers of the contest will cooperate with all the regions and communities of the Republic to select and involve the best masters.