Հայաստանի Վարպետ մրցույթի առաջին եթերաշրջանը ավարտված է
Ուրախ ենք ձեզ տեղեկացնել, որ «Հայաստանի վարպետ» նախագծի առաջին եթերաշրջանը հաջողությամբ մոտենում է ավարտին։
Մրցույթի մեկնարկից (26 ապրիլի, 2022 թ․ Գյումրի) մինչ օրս կատարվել է բավական ծավալուն աշխատանք։ Առաջին եթերաշրջանում ստացվել է ավելի քան 1,200 հայտ՝ Հայաստանի և Արցախի 194 բնակավայրերից։ Այս տարվա մրցութային ուղղություններն ընդգրկում են հետևյալ մասնագետներին՝ ավտոմեխանիկ, գինեգործ, գործագործ, դերձակ, ոսկերիչ, զոդող, խոհարար, կահույքագործ, հրուշակագործ, երաժշտական գործիքներ պատրաստող և քարտաշ։
Ընտրությունը կատարել է պրոֆեսիոնալ հանձնաժողովը՝ 12 մասնագիտությունների գծով խորհրդատուների հետ միասին։ Ընտրված 24 մասնակիցներն անցել են եզրափակիչ փուլ և մասնակցել «Արմենիա» հեռուստաընկերության եթերում ցուցադրվող «Հայաստանի վարպետ» հեռուստահաղորդմանը, որը կարճ ժամանակում դարձել է հայտնի ու սիրված։
Առաջին հաղորդումը եթեր է հեռարձակվել հոկտեմբերի 7-ին։ Բոլոր թողարկումները հնարավոր է դիտել «Արմենիա» հեռուստաընկերության YouTube—յան ալիքով։
Մրցույթի 12 հաղթողներն արժանացել են «Հայաստանի վարպետ» կոչմանը, և յուրաքանչյուրը պարգևատրվել է 3 մլն ՀՀ դրամի չափով։ Մրցույթի ընթացքի և հաղթողների մասին տեղեկատվություն դուք կարող եք գտնել նախագծի կայքում և սոցիալական ցանցերում՝
Դեկտեմբերի 28-ին տեղի ունեցավ ԱՐՑԱԽԻ ՎԱՐՊԵՏՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ ՀԱՏՈՒԿ ԹՈՂԱՐԿՈՒՄԸ, որը մենք նկարահանել էինք նոյեմբերի վերջին Ստեփանակերտում, որպեսզի մեծարենք արցախցի վարպետներին, որոնց այսօր այդքան անհրաժեշտ է մեր աջակցությունը։ Չնայած Արցախում տիրող դժվարին իրավիճակին՝ մենք չենք հրաժարվում հաղորդման ցուցադրությունից և այդպիսով աջակցում ենք արցախցիներին․ չէ՞ որ շատ շուտով մենք շարունակելու ենք նախագիծը, այդ թվում և Արցախում։
Դեկտեմբերի 30-ին տեղի ունեցավ ՆԱԽԱԳԾԻ ԵԶՐԱՓԱԿԻՉ ԹՈՂԱՐԿՈՒՄԸ, որտեղ խաղարկվեց Հանդիսատեսի համակրանք տիտղոսը և 5 մլն ՀՀ դրամի չափով դրամական մրցանակ։
Հաջորդ տարի մենք կիրականացնենք «Հայաստանի վարպետ» նախագծի երկրորդ փուլը, որի աշխատանքներն արդեն սկսվել են։ Նախագծի շրջանակում իրականացվող գործողությունները համալրվում են նոր բաղադրիչներով, որոնց նպատակը Հայաստանում արհեստների նկատմամբ հետաքրքրությունների խթանումն է.
- «ՎԱՐՊԵՏՆԵՐԻ ՔԱՐՏԵԶ» ՆԱԽԱԳԾԻ ԿԱՅՔՈՒՄ
Հայ վարպետները կկարողանան իրենց և իրենց աշխատանքների մասին տեղեկատվությունը տեղադրել «Հայաստանի վարպետ» նախագծիկայքում։ Հայաստանի և Արցախի բնակիչները հնարավորություն կունենան գտնել իրենց բնակավայրին մոտ վարպետին, ուսումնասիրել նրա աշխատանքները և դիմել նրան՝ առանց միջնորդների։ - «ՎԱՐՊԵՆԵՐԻ ՓԱՌՏՈՆ» 2023 Թ․, ԳՅՈՒՄՐԻ
Միջոցառումը կստեղծի խոշոր հարթակ, որտեղ վարպետները կարող են հանդիպել իրենց պոտենցիալ հաճախորդների, աշակերտների, գործընկերների հետ և փոխանակվել փորձով։ - ԵՐԵԽԱՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ ՍԵՂԱՆԻ ԽԱՂ «VARPET»
Խաղի նպատակն է ընդգծել արհեստների կարևորությունը մեր կյանքում։ Խաղի ընթացքում մասնակիցներն օգտակար փաստեր կիմանան վարպետների և նրանց մասնագիտությունների մասին։ Նախատեսվում է խաղի վաճառք և մրցաշարի անցկացում 2023 թ-ին։
- ԿՐԹԱԿԱՆ ՆԱԽԱԳԾԵՐ
Մարզերում վարպետների հետ աշխատանք, Հայաստանի և Արցախի քոլեջների հետ համագործակցություն և այլն։
«Հայաստանի վարպետ» մրցույթը Հայաստանում կազմակերպվում է առաջին անգամ։ Նախագիծն իրականացվում է «Ապրելու» հիմնադրամի և Արցախի պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի նախաձեռնությամբ։ Մրցույթի գործընկերը «Արմենիա» հեռուստաընկերությունն է, կազմակերպիչը՝«Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (TUF) բարեգործական հիմնադրամը։

The first season of the contest “Armenian Master” has ended
We are pleased to inform you that the first season of the “Armenian Master” project is coming to a successful conclusion.
A lot of work has been done since the launch of the contest on April 26 in Gyumri until today. In the first season of the contest we received more than 1,200 applications from masters from 194 locations in Armenia and Artsakh. This year’s 12 competitive fields include the following working professions: auto mechanic, winemaker, carpet weaver, sewer, jeweler, welder, cook, furniture maker, shoemaker, baker, musical instrument maker and bricklayer.
The selection was carried out by a professional Selection Committee, together with 12 consultants for each vocational profession. As a result, 24 finalists were selected in August to take part in the TV program “Armenian Master” on the “Armenia-TV” channel.
The TV program launched on October 7. All the programs can be watched on the YouTube channel of “Armenia-TV”.
The 12 winners of the contest were awarded the title of “Armenian Master” and a monetary reward of 3 mln drams each. On the website and social networks of the project you can find information about the winners and all the stages of the contest:
On December 28th SPECIAL EDITION ABOUT THE MASTERS OF ARTSAKH was held. The special edition was recorded at the end of November in Stepanakert to pay tribute to the Artsakh varpets, who need support so much today. Despite all the difficulties that are currently happening in Artsakh, we decided to broadcast the program, and in this way we supported people of Artsakh, because very soon we will continue the development of the project in Artsakh.
On December 30th we held the FINAL OF THE PROJECT, where were decided the People’s Choice Award. The nationwide voting for the title and the a monetary reward of AMD 5 million took place.
Next year we will work on the launch of the second season of the “Armenian Master” project, which concept is in the process of work. And within the framework of the project, additional activities are being implemented and continue to be implemented, stimulating the popularization of working professions in Armenia and Artsakh, in particular:
- “MASTERS’ MAP” ON THE WEBSITE
Masters from Armenia and Artsakh will be able to place information about themselves and their works on the website of the project. And people from Armenia and Artsakh will have the great opportunity to find the nearest master to their location, and apply directly for the service. - “FESTIVAL OF MASTERS” IN JUNE 2023 IN GYUMRI
The event will create a large platform where masters can meet with potential clients, students, partners and exchange experiences with each other. - BOARD GAME FOR CHILDREN “VARPET”
The game is designed to show the importance of vocational professions in our lives. During the game, participants will learn interesting facts about the masters and their professions. It is planned to organize game tournaments in 2023. - EDUCATIONAL PROJECTS
Work with masters in the regions, cooperation with colleges in Armenia and Artsakh, etc.
The “Armenian Master” contest is being implemented in Armenia for the first time. The project was initiated by “For Life” Foundation and social entrepreneur Ruben Vardanyan. The official partner of the contest is the TV company “Armenia-TV”. The operator is the Tourism and Urbanism Charitable Foundation (TUF).