Երևանյան զբոսայգում տեղադրվեց «Վարպետաց ժամացույցը»
Հունիսի 21-ին Երևանի Դիանա Աբգարի անվան զբոսայգում պաշտոնապես տեղադրվեց «Վարպետաց ժամացույցը»: Այն կհաշվի՝ որքան ժամանակ է մնացել մինչև Հայաստանը պաշտոնապես կընտրի իր լավագույն վարպետներին: «Հայաստանի վարպետ» մրցույթի հայտերի ընդունմանը մնաց 10 օր:
«Վարպետաց ժամացույցի» բացման արարողությանը մասնակցում էին նախագծի կազմակերպիչներն ու գործընկեր «Արմենիա» հեռուստաընկերության հաղորդավարները, ինչպես նաև Երևանի բնակիչներ։
Արտ օբյեկտի նպատակն է ներկայացնել արհեստագործական մասնագիտությունները դարերով եկած ավանդույթի և անվիճելի իմացության լույսի ներքո, քանզի արհեստագործությունն անցել է դարերի միջով՝ չկորցնելով իր նշանակությունը հասարակական կյանքում։
«Վարպետների ժամանակն է» գաղափարախոսությունը կրող արտ օբյեկտն արհեստագործական մասնագիտությունները ներկայացնում է որպես ավանդույթների պահպանման և գիտելիքի փոխանցման կարևոր առաքելություն: Ժամանակն ու առաջադեմ հասարակությունը չի կարող հերքել այն փաստը, որ իսկական վարպետությունը, դարերի միջով անցնելով, չի կորցրել իր դերն ու նշանակությունը սոցիալական կյանքում: Այդպիսով, արտ օբյեկտը ժամացույց է, ավելի ճշգրիտ՝ երկաթով երիզված շրջան, որի ներսում ծանոթ թվերի փոխարեն ժամանակի մասին մեզ պատմում են իսկական, իրական գործիքները:
Երկու մետր բարձրությամբ փայտե ժամացույցի թվատախտակին պատկերված են մրցույթի 12 ուղղությունները պատկերող վարպետների ամենօրյա զենքերը՝ աշխատանքային գործիքներ մկրատը, մուրճը, սղոցը, դազգահը, գրտնակը և այլն: Ավտոմեխանիկ, գինեգործ, գորգագործ, դերձակ, զարդագործ, զոդող, խոհարար, կահույքագործ, կոշկակար, հրուշակագործ, նվագարանագործ, պատշար՝ սրանք են այն 12 ուղղությունները, որոնք լավագույնս ներկայացնող մասնագետները կհռչակվեն «Հայաստանի վարպետ»:
«Վարպետաց ժամացույցը» այգու տարածքում կհանգրվանի շուրջ 2 ամիս՝ մինչև մրցույթի արդյունքների ամփոփումը: Այն կծառայի նաև որպես տեղեկատվական կրիչ հանրության լայն շրջանակների իրազեկման համար, քանի որ ժամացույցի վրա մրցույթի կայքի էլեկտրոնային հասցեն է՝ www.varpetarmenia.am:
«Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (TUF) բարեգործական հիմնադրամի կազմակերպած «Հայաստանի վարպետ» մրցույթն ունի մեկ նպատակ՝ վերականգնել աշխատավոր մարդու նկատմամբ հարգանքն ու հեղինակությունը։
«Հայաստանի վարպետ» մրցույթի հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը հունիսի 30-ն է։ Հայաստանից և Արցախից 23 տարեկանից բարձր վարպետները կարող են առաջադրվել մրցույթին www.varpetarmenia.am կայքի միջոցով կամ զանգահարել +374 77 733 551 հեռախոսահամարով։
Հայտերն ամփոփելուց հետո մասնագիտական ընտրող հանձնաժողովը կառանձնացնի վերոնշյալ 12 ուղղություններից երկուական լավագույն թեկնածուի, որոնք էլ կանցնեն մրցույթի հաջորդ փուլ: Հետագա երկու ամիսների ընթացքում մրցույթը կշարունակեն 24 վարպետներ Հայաստանից և Արցախից:
Երկրորդ փուլն անցկացվելու է «Արմենիա» հեռուստատեսությամբ՝ հեռուստաշոուի ձևաչափով: Մրցույթի հաղթողները կարժանան «Հայաստանի վարպետ» մրցանակի, դրամական պարգևի 3 մլն ՀՀ դրամի չափով, ինչպես նաև կստանան աջակցություն մրցույթի գործընկերների կողմից։
«Հայաստանի վարպետ» մրցույթը նախաձեռնել են «Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (TUF) բարեգործական հիմնադրամի հիմնադիր, սոցիալական ձեռներեց Ռուբեն Վարդանյանը և «Ապրելու» հիմնադրամը։ Մրցույթի կազմակերպիչն է «Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (TUF) բարեգործական հիմնադրամը, գործընկերը՝ «Արմենիա» հեռուստաընկերությունը:

В ереванском парке установлены часы «Время Мастеров»
21-го июня в ереванском парке имени Дианы Абгар были официально установлены «Время Мастеров», которые будут подсчитывать, сколько времени осталось до того, как Армения официально выберет своих лучших мастеров. До окончания приема заявок на конкурс “Мастер Армении” осталось 10 дней.
Часы с символическим слоганом «Время рабочих профессий» будут находиться на территории парка около двух месяцев. Они будут служить информационным гидом-указателем по конкурсу «Мастер Армении».
Концепция арт-объекта состоит в том, чтобы позиционировать рабочие профессии в свете традиции и неоспоримого знания: время и прогрессивное общество не могут отрицать, того, что мастерство прошло через века, не утратив своей значимости в социальной жизни.
В церемонии открытия часов «Время Мастеров» приняли участие организаторы проекта, генеральный партнер телекомпания «Армения-ТВ», а также жители Еревана. На циферблате деревянных часов высотой в два метра изображено повседневные инструменты мастеров, изображающие 12 направлений конкурса: ножницы, молоток, пила, станок, скалка и т. д. Автомеханик, винодел, изготовитель музыкальных инструментов, каменщик, ковроткач, кондитер, мебельщик, обувщик, повар, сварщик, швея, ювелир – это те 12 направлений, по которым будут провозглашены «Мастера Армении» в 2022 году.
Часы «Время Мастеров» будут находиться на территории парка около 2 месяцев, до подведения итогов первого этапа конкурса. Они также послужат информационным носителем, так как на часах находится сайта конкурса: www.varpetarmenia.am.
Главная цель конкурса «Мастер Армении», организованного благотворительным фондом «Туризма и Урбанистики» (TUF) – сохранение и популяризация рабочих профессий, повышение их престижа, и возрождение в общественном сознании уважения к рабочему человеку.
Крайний срок приема заявок на конкурс «Мастер Армении» – 30 июня. Мастера из Армении и Арцаха старше 23 лет могут участвовать в конкурсе, зарегистрировавшись на сайте www.varpetarmenia.am или позвонив по номеру: +374 77 733 551. После подведения итогов приема заявок отборочная комиссия выделит по два лучших кандидата из 12 вышеуказанных направлений, которые пройдут в следующий тур конкурса. Во второй тур конкурса пройдут 24 мастера из Армении и Арцаха.
Второй тур пройдет на телеканале «Армения-ТВ» в формате телевизионного шоу. Победители конкурса удостоятся титула «Мастер Армении» и денежного приза в размере 3 млн драм РА, а также получат поддержку со стороны партнеров конкурса.
Конкурс «Мастер Армении» инициирован учредителем благотворительного фонда «Туризма и Урбанистики» (TUF) – социальным предпринимателем Рубеном Варданяном и фондом «Для жизни». Конкурс организован благотворительным фондом «Туризма и Урбанистики» (TUF), генеральный партнер конкурса – телекомпания «Армения-ТВ».