Հայտերի ընդունումն ավարտված է. օգոստոսին կհայտարարվեն երկրորդ փուլի մասնակիցների անունները
Ավարտվել է «Հայաստանի վարպետ» մրցույթի հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը։ Մրցույթին մասնակցելու համար ստացվել է 1,200-ից ավելի հայտ Հայաստանի բոլոր մարզերն ու Արցախը ներկայացնող վարպետներից:
Հայտեր ստացվել են մրցութային բոլոր 12 ուղղություններով: Հիշեցնենք, որ 12 ուղղությունները որոշվել էին մրցույթի կայքում շուրջ մեկ ամիս տևած առցանց քվեարկության արդյունքներով: Ուշագրավ է, որ ամենաշատ հայտերը ներկայացվել են՝ զարդագործ, դերձակ/ասեղնագործ, խոհարար, կահույքագործ/փայտագործ, ավտոմեխանիկ մասնագիտությունների համար:
Ընտրող հանձնաժողովը և մրցույթի կազմկոմիտեն հուլիս ամսվա ընթացքում կամփոփեն ներկայացված հայտերը՝ ընտրելով մրցույթի 12 ուղղություններից երկուական լավագույն թեկնածուի։ Օգոստոսին, գլխավոր գործընկեր «Արմենիա» հեռուստաընկերության հետ համատեղ, մեկնարկելու են հեռուստաշոուի նկարահանումները։
Ընտրող հանձնաժողովի կազմում են «Varpet.com» հարթակի համահիմնադիր և տնօրեն Արսեն Մնացականյանը, Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահի տեղակալ Բորիս Խառատյանը, «Արմենիա» հեռուստաընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Բաբախանյանը, Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոն հիմնադրամի փոխտնօրեն Ելենա Մարտիրոսյանը, «Սեդրակ Մամուլյան» խոհարարական ստուդիայի տնօրեն Սեդրակ Մամուլյանը։
Լավագույն թեկնածուներին որոշելիս՝ հաշվի են առնվելու վարպետի լրացրած կենսագրական թերթիկն ու մասնագիտական գործունեությունը ներկայացնող տեսաուղերձը: Առավելապես ուշադրություն է դարձվելու վարպետի/պորտֆելի պատմությանը, նրա աշխատանքների բարդության/պրոֆեսիոնալիզմի աստիճանին, ինչպես նաև վարպետի՝ մրցույթի հաղթող դառնալու ցանկությանն ու նպատակներին։
Մրցույթի շրջանակում հետագա առաջադրանքների ձևակերպման համար ներգրավվելու են նաև 12 խորհրդատուներ (յուրաքանչյուր մասնագիտության համար 1 խորհրդատու), որոնք կօգնեն վարպետներին մրցույթի ընթացքում իրենց մասնագիտական խնդիրները լուծելու հարցում։
Մրցույթի երկրորդ փուլն անցկացվելու աշնանը «Արմենիա» հեռուստատեսությամբ՝ հեռուստաշոուի ձևաչափով, որի ընթացքում 24 մասնակիցներից կընտրվեն 12 հաղթողները՝ ամեն ուղղությունից մեկական վարպետ:
Մրցույթի հաղթողները կարժանան «Հայաստանի վարպետ» մրցանակի, դրամական պարգևի (3 մլն ՀՀ դրամ) և կստանան աջակցություն մրցույթի գործընկերների կողմից։

Закрытие приема заявок. В августе станут известны имена участников второго тура
Завершился срок подачи заявок на конкурс «Мастер Армении». На участие в конкурсе поступило более 1,200 заявок от мастеров со всех регионов Армении и Арцаха.
Заявки были поданы по всем 12 профессиональным направлениям конкурса. Напомним, что эти направления были определены по результатам проходившего на сайте конкурса онлайн-голосования, длившегося один месяц. Примечательно, что больше всего заявок на участие в конкурсе получено от ювелиров, портных/вышивальщиц, поваров/кулинаров, мебельщиков/плотников и автомехаников.
Отборочная комиссия и организационный комитет конкурса подведут итоги этапа подачи заявок в июле, выбрав двух лучших кандидатов по каждому из 12 направлений. В августе начнутся съемки телевизионного шоу совместно с генеральным партнером «Армения-ТВ».
В состав отборочной комиссии входят соучредитель и директор платформы «Varpet.com» – Арсен Мнацаканян; заместитель председателя «Конфедерации профсоюзов Армении» – Борис Харатьян; генеральный директор телекомпании «Армения» – Давид Бабаханян; заместитель директора фонда «Французско-армянский профессиональный образовательный центр» – Елена Мартиросян; и Седрак Мамулян – директор кулинарной студии «Седрак Мамулян» .
При выборе лучших кандидатов будут учитываться представленные мастерами анкеты и видеообращения, посвященные их профессиональной деятельности. Особое внимание будет уделено профессиональному бэкграунду мастера/портфолио, виртуозности/профессионализму исполнения, а также желанию победить в конкурсе и дальнейшим профессиональным целям участников.
Кроме того, с целью подготовки дальнейших заданий и содействия конкурсантам в выполнении профессиональных задач в рамках конкурса будут привлечены 12 консультантов (по одному на каждое профессиональное направление).
Второй тур конкурса состоится осенью на телеканале «Армения». Трансляция будет проходить в формате телевизионного проекта, в ходе которого из 24 участников будут отобраны 12 победителей – по одному мастеру от каждого направления.
Победители конкурса удостоятся премии «Мастер Армении», денежного приза в размере 3 миллиона драм, а также получат поддержку партнеров конкурса.